۱۰/۰۹/۱۳۸۸

شاهنشاها سپاس

عکس های تظاهرات امروز که دولت راه انداخته بود را که تماشا می کردم به یاد زمان بچگی افتادم.

یادم می آید که همین چند سال به انقلاب مانده بود. شاه در اوج قدرت بود و خدا را هم بنده نبود. البته قدرت پوشالی. قدرت به خیال خودش ارتش شاهنشاهی و پول هایی که از درآمد نفت به خزانه اش سرازیر شده بود.

یک روز که از سفر خارجی بر می گشت مردم را جمع کرده بودند و تمام مسیر از مهرآباد تا استادیوم آزادی (که در آن زمان اسمش آریامهر بود) را از بچه و بزرگ و پیر و جوان پر کرده بودند. تمام استادیوم هم پر از جمعیت بود. همه را هم بهشان یاد داده بودند که بگویند «شاهنشاها سپاس!»(که مردم مسخره می کردند «شاهنشاها سه پارس!») شاه هم با آن قیافه ماتم گرفته اش در اتومبیل رو باز می رفت و برای ملتش دست تکان می داد. ما هم جلوی تلویزیون هاج و واج نشسته بودیم که مگر چه شده که بایستی از شاهنشاهمان سپاسگذار باشیم.

جمع کردن خیل عظیم برای حاکمیت همیشه راحت بوده چون با هزار برنامه ریزی و پاداش و غیره می توانند جماعتی را جمع کنند. شاه هم با جمع کردن این خیل عظیم می خواست به خودش و جهانیان بقبولاند که محبوب مردم است. این کاریست که حکومت فعلی هم می کند. از سوی دیگر خیل عظیمی را که همین سه روز پیش در خیابان ها مورد هجوم عمال رژیم بودند را نادیده می گیرند. انگار اصلاّ وجود خارجی ندارند. انگار در این سرزمین زاده نشده اند و حق آب و خاک ندارند.

و یک آخوند نفهم هم پیدا می کنند که به آنها «بزغاله و گوساله» خطاب کند تا حساب کارشان دستشان بیاید. حالا در این میان کدام گروه به «بزغاله و گوساله» بیشتر شباهت دارد؟

نظرات:
محسن مخملباف و محسن سازگارا در آستانه برنامه ریزی حکومت جهت برگزاری تجمع حامیانش، اطلاعیه مشترکی صادر کرده و از مردم خواستند ضمن حفظ آرامش و خونسردی خود، در روز چهارشنبه 4 دی ماه برای ادامه تظاهرات به خیابان نیامده و در عوض پنج شنبه ساعت 3 بعد از ظهر در تمامی شهرها به خیابان آمده و یاد و خاطره شهدای اخیر روز عاشورا را گرامی دارند.

متن کامل این اطلاعیه بدین شرح است:


مردم سبز ایران

1- شما در عاشورای امسال جهان را متقاعد کردید که جنبش سبز ماندنی است و حکومت استبداد رفتنی است.
مطبوعات ورسانه های دنیا و بیانیه دولت های جهانی سراسر ستایشگر شجاعت و استقامت شما شده اند و از رفتنی بودن استبداد خامنه ای سخن می گویند. روس ها اعلام می کنند که ما پشت حکومت ایران نبوده ایم تا آبروی خود را برای آینده حفظ کنند. چینی ها اعلام می کنند که ساعت دموکراسی در ایران سریعتر از ساعت ساخت بمب اتم حرکت می کند. آمریکائیهایی که می گفتند مسائله ما بمب اتم است و امور داخلی ایران به ما مربوط نیست، با صدای بلند اعلام می کنند بدون رعایت منافع دموکراتیک ایرانیان هر معامله ای با حکومت فعلی بی فایده است و تمام اروپا یکپارچه سرکوب عاشورا را محکوم و حکومت را به عقب نشینی در مقابل خواست شما دعوت می کنند.
درود بر شما مردمی که سیاست خارجی ملی تان را در کف خیابان های سرخ از خون تان با حرکت آرام سبزتان تعیین کردید.
2- خامنه ای که در روز عاشورا حداقل 38 نفر را شهید کرده است، خود دستور ربودن پیکر شهدا را صادر کرده است تا تعداد شهدا معلوم نشود و مردم ایران امکان تشییع با شکوه 38 شهید را نداشته باشند.
خامنه ای آخرین نیروی خود را بسیج کرده است تا امروز 4شنبه با اتوبوس از شهرها و روستاهای دوردست با پرداخت پول برای تهران سیاهی لشگر جمع کنند و با قرآن بر سر نیزه کردن و فریب مردم، یزید بودن خود را پنهان کند. غافل از آن که این بار در نقش معاویه ظاهر می شود.
برای بی اثر کردن توطئه های کودتاچیان، تمامی رهبران جنبش از مردم می خواهند آرامش و خونسردی خود را حفظ کنند و روز چهارشنبه 9 دی ماه برای ادامه تظاهرات به خیابان ها نیایند تا یکبار دیگر معلوم شود خامنه ای و طرفداران آدم کش و متجاوز او چقدر اندکند.
3- چنانچه خامنه ای پیکر 38 شهید عاشورا را برای تشییع به ملت پس ندهد؛ مردم ایران پنج شنبه ساعت 3 بعد از ظهر در تمامی شهرها با حضور در خیابان ها مراسم تشییع سمبلیک شهدا را برگزار خواهند کرد، باشد که تسلی خاطر خانواده شهدا شود. (محل راه پیمایی ها همان مسیرهای عاشوراست. چنانچه با نیروهای سرکوبگر مواجه شویم با تغییر مسیر در نقاط مختلف شهر، حرکت آرام و بدون خشونت خود را ادامه می دهیم.)
4- دانشجویان دانشگاه ها مکررا درخواست کرده اند برای اعتراض به دستگیری های گسترده از روز شنبه 12 دی ماه به دانشگاه ها بروند اما به عنوان اعتراض سر کلاس های درس و جلسه امتحان حاضر نشوند و از مردم خواسته اند در صورت دستگیری موسوی و کروبی و خاتمی سراسر کشور به اعتصاب دانشجویان بپیوندند.
ضمن اطلاع رسانی و قدر دانی از حرکت هوشمندانه دانشجویان، از مردم ایران درخواست می شود تا برای مرحله اعتصابات گسترده علیه حکومت کودتا آماده شوند.

چهارشنبه 9 دی ماه 1388
محسن سازگارا
محسن مخملباف
 
ارسال یک نظر

اشتراک در نظرات پیام [Atom]پیوندهای مربوط به این پیام:

ایجاد یک پیوند<< صفحهٔ اصلی
:رأی بدهيد Balatarin

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

اشتراک در پست‌ها [Atom]

تنها با ذكر كامل منبع ، استفاده از مطالب وبلاگ آزاد است ©