۳/۲۵/۱۳۸۹

سانسور در بالاترین

من هم مثل خیلی های دیگر در این فضای مجازی هر روز به بالاترین سر می زنم و گاهی اوقات در بحث ها هم شرکت می کنم. سیستم بالاترین به صورتی طراحی شده که در صورتیکه یک لینک تعداد مشخصی رأی منفی بگیرد، به طور خودکار حذف می شود.

همین موضوع موجب شده که خیلی ها نتوانند در مورد موضوعاتی صحبت کنند که با طرز فکر عمومی در این سایت منافات دارد. نوشته زیر را امروز در این سایت یافتم که در مورد همین موضوع است. این نوشته بعد از دقایقی که در سایت بالاترین بود و تعداد مشخص آرای منفی جمع کرد، سانسور شد.

موسوی معصوم پانزدهم!
بیانیه شماره ۱۸ موسوی نیز منتشر شد و به جز تکرار همان نکات همیشگی مورد جدیدی نداشت. ولی یک نکته در آن به چشم می‌خورد که جای اندکی بحث دارد. آقای موسوی اشاره به تکثرگرایی و مخالفت با انحصار طلبی می‌کنند. اتفاقا این همان نکته‌ای است که طرفداران افراطی ایشان یا همان سبز‌اللهی های خودمان به آن توجهی ندارند.

بر روی کاغذ، جنبش سبز تکثرگرا و مخالف با انحصار‌طلبی است ولی در عمل لابی قدرتمند آن در بالاترین طاقت کوچکترین انتقاد یا حتی یک کاریکاتور ساده از معبودش را ندارد و با امتیاز منفی و فحش و ناسزا و تهمت پاسخ می‌دهد. این افراد از موسوی شخصیتی پرستیدنی و بسیار محبوب در حد یک قدیس ساخته‌اند که مانند امام راحلش کسی جرات ندارد بگوید بالای چشمش ابرو است. اگر برخی ملاحظات مذهبی نبود چه بسا او را «معصوم شماره ۱۵ » پس از چهارده معصوم که مورد احترام شیعیان هست نیز می‌نامیدند.

پرسشی که بدون پاسخ می‌ماند این است که این چه جنبشی است که فقط برپایه بیانیه‌های رهبر مقدسش که هرگز اشتباه نمی‌کند و ما هم حق انتقاد از اورا نداریم استوار شده و چگونه این جنبش می‌خواهد به آزادی و دموکراسی برسد وقتی اینگونه رهبرش را آنهم در جهان امروز که دیگر هیچ چیز مقدس نیست وهمه چیز و همه کس را باید نقد کرد تقدیس و تطهیر می‌کند؟ به‌راستی دوستان سبز‌اللهی آیا هرگز جرات نقد موسوی و عملکرد او را به خود می‌دهند یا همچنان او را مجازأ به عنوان «معصوم پانزدهم » می‌شناسند؟


البته هرکس آزاد است در مورد هر متنی واکنش نشان دهد. ولی موضوع حذف سخن مخالف همان چیزی است که بسیاری از ما سانسور می دانیم و بایستی با آن مقابله کرد. در اینجا از گرداندگان سایت بالاترین می خواهم که در این رویه حذف لینک ها تجدید نظر کرده تا بتوانیم در فضایی باز و به دور از تعصب سخن مخالف را بشنویم و واکنش نشان دهیم.


نظرات: ارسال یک نظر

اشتراک در نظرات پیام [Atom]پیوندهای مربوط به این پیام:

ایجاد یک پیوند<< صفحهٔ اصلی
:رأی بدهيد Balatarin

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

اشتراک در پست‌ها [Atom]

تنها با ذكر كامل منبع ، استفاده از مطالب وبلاگ آزاد است ©